Amortyzator układu kierowniczego

Amortyzator układu kierowniczego znany również jako siłownik wspomagania układu kierowniczego stosowany w pojazdach użytkowych, takich jak ciężarówki i autobusy, na przedniej i tylnej osi odgrywa kluczową rolę, pomagając kierowcy w kierowaniu pojazdami o dużej ładowności, zapewniając płynność i bardziej precyzyjne manewrowanie.

Podstawową funkcją siłownika sterującego jest zapewnienie hydraulicznego wspomagania układu kierowniczego systemu pojazdów użytkowych. Współpracuje z głównym układem wspomagania kierownicy i pomaga zmniejszyć wysiłek wymagany do kierowania pojazdem, szczególnie przy małych prędkościach i podczas manewrów. Wykorzystując ciśnienie hydrauliczne, cylinder wzmacnia wkład kierowcy, umożliwiając większą kontrolę i łatwe sterowanie.

Końcówka drążka kierowniczego

Są to elementy, których głównym zadaniem jest łączenie zwrotnicy koła z systemem kierowniczym. Końcówki drążków zbudowane są z części metalowej zwanej profesjonalnie sworzniem kulowym, gniazda sworznia kulowego z elementem gwintowanym oraz części elastycznej stanowiącej osłonę przegubu kulowego. To właśnie dzięki przegubom kulowym możliwy jest ruch zawieszenia koła a także skręty zwrotnicy względem przekładni kierowniczej na stałe zamontowanej w aucie.

Większość elementów układu kierowniczego to części eksploatacyjne, które zużywają się w trakcie eksploatacji pojazdu. Ciężko określić okres eksploatacyjny w przypadku końcówek drążków kierowniczych, ponieważ wszystko zależy od jakości części oraz warunków eksploatacji itp.

Najpopularniejszymi objawami uszkodzenia części układu kierowniczego są wszelkie hałasy i stukoty z okolic zawieszenia pojazdu. Charakterystyczne dla nich jest to, że odczuwalne są luzy, wibracje i drżenie koła kierownicy. Możliwe są także luzy, wibracje i drżenie kierownicy. Gdy zaobserwujemy tego typu symptomy, w pierwszej kolejności sprawdzić należy końcówki drążków kierowniczych. Ich wymiana nie należy do najtrudniejszych czynności serwisowych, natomiast zalecamy zlecić tę usługę profesjonalnemu warsztatowi, ze względu na konieczność ustawienia zbieżności kół na stanowisku pomiarowym do obsługi geometrii zawieszenia.

Drążek kierowniczy

Drążek kierowniczy odpowiada za przekazanie ruchu przekładni kierowniczej generowanego przez skręt kierownicą na zwrotnicę koła, czyli jego zadaniem jest właściwe prowadzenie przednich kół samochodu. Wymiany drążka kierowniczego nie należy nigdy odkładać w czasie, ponieważ awaria tego elementu podczas jazdy może skończyć się tragicznie. Ponadto wszelkie luzy w układzie kierowniczym, będące efektem zużycia drążka, staną się przeszkodą w pozytywnym przejściu okresowych badań technicznych auta.

Na to, kiedy i co ile wymieniać drążek kierowniczy, wpływa wiele czynników, jak np. jakość drążka, styl jazdy czy też rodzaj nawierzchni, po jakiej jeździmy. Ciężko jest więc precyzyjnie określić przybliżony termin wymiany drążka kierowniczego. O tym, że dzieje się coś złego z układem kierowniczym, daje znać sam drążek kierowniczy. Czuć wówczas m.in. większy luz na kierownicy podczas jazdy, a także słychać głośny hałas wydobywający się spod maski auta. Najbardziej skrajnym i jednocześnie niebezpiecznym objawem awarii drążka kierowniczego jest zbyt powolna reakcja samochodu na delikatne ruchy kierownicą. Zdarzają się również sytuacje, w których auto przestaje w ogóle reagować na ruchy kierownicą. Aby uzyskać całkowitą pewność, co do stanu technicznego drążka kierowniczego, można ręcznie sprawdzić luz na drążku lub udać się do specjalistycznej stacji diagnostycznej w celu sprawdzenia całego układu kierowniczego.

Łącznik stabilizatora

Stabilizatory i łączniki stabilizatora stosowane są w celu ograniczenia poprzecznych wychyłów nadwozia podczas pokonywania zakrętów.

Dzięki temu poprawiają bezpieczeństwo jazdy i komfort kierowania pojazdem. Stabilizator połączony jest z nadwoziem pojazdu przy pomocy łączników, które są typowymi elementami układu kierowniczego i zawieszenia ulegającymi zużyciu.

Łączniki stabilizatora do samochodów ciężarowych, pojazdów użytkowych i autobusów odgrywają ważną rolę w konstruowaniu zawieszenia pojazdów: zapewniają bezpieczne trzymanie się drogi w trakcie pokonywania zakrętów.

W efekcie zmniejsza się kołysanie i przechyły nadwozia, co przekłada się na poprawę stabilności pojazdu i komfortu jazdy, szczególnie w przypadku w pełni obciążonych samochodów ciężarowych lub autobusów z kompletem pasażerów.

Głównym zadaniem drążka reakcyjnego jest utrzymanie osi/kół względem ramy lub nadwozia w określonej pozycji podczas pokonywania zakrętów i nierówności, a także hamowania i przyspieszania. Odpowiada więc za kontrolowanie, a właściwie niwelowanie ruchów wzdłużnych (najczęściej przedniej osi) lub poprzecznych (tylnej osi) względem nadwozia.