Wahacze zawieszenia

Wahacze są głównym elementem układu zawieszenia. Za pośrednictwem przegubu kulowego (sworzeń wahacza) oraz silentblocków (tuleje wahacza) łączą koło z podwoziem. Prowadzą koło utrzymując zwrotnicę we właściwej pozycji. Zapobiegają również ruchom kół do przodu i do tyłu, pozwalając jednocześnie na prowadzenia i utrzymanie auta we właściwym torze jazdy. Mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo kierowcy oraz na komfort odczuwany podczas podróży.

Klasyczne wahacze swoim wyglądem przypominają trójkąt, z powodu różnych konstrukcji układu zawieszenia bywają jednak także prostym (podłużnym) elementem, są to tzw. wahacze wzdłużne lub skośne.

W zależności od technologii produkcji wyróżniamy kilka rodzajów wahaczy:
• wahacze z blachy prasowanej lub wzmocnionej stali konstrukcyjnej,
• wahacze z odlewów żeliwnych,
• wahacze kute w matrycach zamkniętych lub otwartych,
• wahacze ze stopów lekkich (aluminium), stosowane najczęściej.

Sworznie wahacza

Integralnym elementem niemal każdego wahacza jest sworzeń inaczej zwany przegubem kulowym, który stanowi ruchome połączenie pomiędzy kołem (zwrotnicą) a resztą zawieszenia. Odpowiada on również za kontrolę nad pojazdem, a co za tym idzie za komfort i bezpieczeństwo. 

W zależności od konstrukcji wahacza wyróżnić można sworznie wymienne (przykręcane lub wciskane) oraz niewymienne, trwale zespolone z wahaczem koła.  Podczas jazdy po nierównościach na sworzeń oddziałują duże siły, działające w wielu kierunkach, które przyczyniają się do zużywania elementu.

Dlatego tak ważny jest wybór wysokiej jakości przegubów kulowych, zaprojektowanych i wyprodukowanych zgodnie z normami i standardami rynku automotive. Pewność spełnienia wymaganych norm daje stosowanie produktów REINHOCH.

Łączniki stabilizatora

Stabilizacja toru jazdy, dbanie o prawidłowe zachowanie się samochodu w trakcie pokonywania zakrętów oraz redukcja sił powstających w trakcie poruszania się auta po nierównościach to główne funkcje łączników stabilizatora.

Klasyczne łączniki stabilizatora składają się z pręta oraz dwóch przegubów kulowych, jednak spotyka się różne inne konstrukcje układu.  

Łączniki stabilizatora stanowią połączenie pomiędzy drążkiem stabilizatora a wahaczem lub amortyzatorem.

Zachowanie odpowiedniej przyczepności kół w trakcie poruszania się pojazdu w zakręcie, jest kluczowe dla bezpieczeństwa każdego kierowcy, a bezpieczeństwo to jeden ze znaków jakości produktów REINHOCH.

Drążki i końcówki drążków kierowniczych

Układ kierowniczy jest integralną częścią samochodu, odpowiedzialną za precyzyjną kontrolę nad kierunkiem jazdy.

W skład układu wchodzą drążki kierownicze, zwane potocznie osiowymi, jak również końcówki drążków. Za pomocą końcówek drążków kierowniczych przekładnia kierownicza połączona jest ze zwrotnicą koła, dlatego też te elementy mają bezpośredni wpływ na skręcanie kół.

Układ kierowniczy jest jednym z bardziej skomplikowanych podzespołów występujących w pojazdach, dzięki któremu możliwe jest sterowanie autem i nadanie mu odpowiedniego kierunku jazdy.

To zaraz obok układu hamulcowego jeden z najważniejszych układów wpływających na bezpieczeństwo.

Zaawansowana technologia używana w procesie produkcji drążków osiowych i końcówek drążków kierowniczych REINHOCH gwarantuje niezawodność w każdych warunkach drogowych.

Elementy gumowo-metalowe

Bezpieczeństwo i komfort to dwa kluczowe parametry, które muszą spełniać elementy gumowo-metalowe jakimi są tuleje wahacza, potocznie zwane silentblockami. Te stosunkowo niewielkie elementy układu zawieszenia przejmują cały ciężar samochodu, stanowiąc połączenie zawieszenia z nadwoziem pojazdu.

Głównym zadaniem elementów gumowo-metalowych jest redukcja drgań powstających podczas jazdy samochodem, jak również wyciszenie pracy wahaczy oraz tłumienie ich ruchów.

Elementy gumowo-metalowe poddawane są bardzo dużym obciążeniom oraz ekstremalnym warunkom eksploatacji, jakie powodują zanieczyszczenia czy sól drogowa oraz skrajne temperatury, dlatego istotny jest odpowiedni dobór materiałów używanych do ich produkcji.

Wielokrotne testy wytrzymałościowe, zmęczeniowe oraz materiałowe dają pewność i są gwarantem tego, że produkty metalowo-gumowe marki REINHOCH są najwyższej jakości, co przekłada się na komfort i bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu samochodu.

Poduszki silnika i skrzyni biegów

Poduszki silnika i skrzyni biegów czyli inaczej mówiąc zawieszenie jednostki napędowej pełnią dwie istotne funkcje.

Z jednej strony stanowią połączenie zespołu napędowego z karoserią pojazdu, z drugiej zaś bardzo istotnej z punktu widzenia użytkownika samochodu, wpływają na komfort w trakcie poruszania się, poprzez tłumienie drgań oraz wibracji, a także odpowiadają za redukcję hałasu i ruchów silnika.

Standardowe poduszki silnika i skrzyni biegów zbudowane są z gumy i metalu, czyli materiałów, które w normalnych warunkach eksploatacji pojazdu ulegają powolnemu procesowi starzenia.

Drugą grupę stanowią poduszki hydrauliczne, w których medium posiadającym właściwości tłumiące jest olej. Stąd bardzo istotnym czynnikiem, bezpośrednio wpływającym na opóźnienie procesu starzenia jest jakość materiału użytego w produkcji, w tym wypadku gumy i elastomerów, jak również oleju.

Materiał używany w produkcji poduszek REINHOCH spełnia wszystkie wymagane normy jakościowe zgodne ze specyfikacją OE stawiane produktom z sektora Automotive.